Мета нашої компанії -  надання якісних послуг по навчанню та консультуванню клієнтів.

Графік виробництва з урахування заділу

Дуже часто виробничі підприємства з метою скорочення термінів виробництва продукції під майбутні замовлення клієнтів виробляють частину напівфабрикатів наперед («в заділ»). Такі напівфабрикати «чекають» свого часу на складах або коморах цехів.

Такій підхід особливо корисний коли вимоги клієнтів щодо термінів набагато коротші, ніж тривалість виробництва. (Про випадки, коли заділ виробляться для того, щоб просто забезпечити виробничих робочих роботою не будемо розглядати).

При розгляді варіанту використання «виробництва в заділ» часто виникають наступні питання:

  1. Як планувати графік виробництва: виходячи що вся кількість напівфабрикатів, які виробляються в заділ є на складі (коморі) і немає потреби планувати час їх виробництва чи потрібно запланувати час на виробництво якоїсь кількості.
  2. Розмір партії виробництва в заділ

Пропоную розглянути ці питання з додатковим розглядом інструментів BAS ERP, які можуть бути використані в цій ERP-системі.

Почнемо з того, що напівфабрикати, які виробляються в заділ в BAS ERP часто називають «незалежними напівфабрикатами» і в ресурсних специфікаціях вони виділяються наступним чином:

  • Спосіб отримання = Забезпечувати
  • Тип забезпечення = Виробництво



Тепер, коли ми визначилися, які напівфабрикати виробляємо «в заділ» давайте розглянемо процес планування етапів виробництва.

У нас відкрито замовлення на виробництво продукції, плануємо графік виконання етапів виробництва і на якомусь етапів виникає потреба в напівфабрикатів з заділу. Якщо б ми не використовували виробництво в заділ, то ми повинні були б запланувати час на виготовлення напівфабрикату і це б автоматично збільшило час виробництва замовлення. Але ми ж спеціально намагалися зменшити час виробництва і попередньо виготовили ці напівфабрикати, маючі на увазі, що ВСЯ КІЛЬКІСТЬ напівфабрикаті є на складі / в коморі і витрачати час на виробництво не потрібно і, головне, етапи, які використовують такі напівфабрикати, відразу можно починати виконувати.

А що робити, коли на складі буде тільки частина потрібних напівфабрикатів? Потрібно запланувати час на ту кількість якої недостатньо, потрібно зрушити початок виконання етапів, які використовують такі напівфабрикати. Виникає дуже багато факторів, які дуже ускладнюють формування графіку виробництва. Як спростити? Мій варіант – прийняти правило, за яким при побудові графіку виробництва вважати, що напівфабрикаті, які виробляються в заділ ЗАВЖДИ В НАЯВНОСТІ. Якщо це забезпечити неможливо або економічно не доцільно, тоді такі напівфабрикати НЕ виробляти в заділ і завжди виробляти під замовлення.

Як добитися того, щоб ці напівфабрикати булі постійно на складі / в коморі? Використовувати для них методику підтримання залишків на складі, як варіант Min-Max


Як же визначити розмір Мінімального запасу? Повертаємося до нашого прийнятого правила «під етап виробництва ВСЯ кількість напівфабрикатів в заділ повинна бути на складі \ в коморі». Тут можна враховувати всю необхідну кількість на прогнозований обсяг по усім замовленням клієнтів. А бо врахувати, що не всі замовлення на виробництва і не в повному обсязі будуть виробляться одночасно – скоріш за все буде використовувати черга замовлень, а кожне окреме замовлення ще розіб’ється на партії запуску.

Також в регламент планування виробництва і формування графіка виробництва (а такий регламент, бажано формально, просто необхідно розробити) ввести окремий крок формування замовлень на виробництва на виготовлення напівфабрикатів в заділ.


Як часто потрібно запускати замовлення на виробництво напівфабрикатів в заділ і який розмір партії (він же максимальний запас)? Тут також потрібно враховувати розмір партій замовлень на виробництво готової продукції. Також важливо враховувати час виготовлення самих напівфабрикатів.

Язык материала:  ua